Opublikowany przez: Familiepl 2019-07-02 11:42:24
Autor zdjęcia/źródło: Zakaz jednorazowych pieluch w Vanatu unsplash-logoWalaa Khaleel
Wyspiarskie państwo Vanatu, niewielki punkt na Oceanie Spokojnym niedaleko Australii, już od kilku lat prowadzi skuteczną i restrykcyjną politykę z plastikowymi odpadami. Już wcześniej w kraju wprowadzono zakaz używania plastikowych opakowań, torebek czy słomek. Tym razem rząd posunął się jeszcze dalej, gdyż od grudnia 2019 roku wprowadza się zakaz używania pieluch jednorazowych.
Na spotkaniu w Londynie w tym tygodniu, pod przewodnictwem Patricii Scotland, sekretarz generalnej Wspólnoty Narodów, Vanuatu został okrzyknięty „narodem-mistrzem”, jednym z 12, którzy wyprzedzają wyzwania związane z oceanem i klimatem.
Decyzja rządu Vanatu spotkała się z protestami rodziców (w kraju jest ponad 20 tys. małych dzieci). Ale rząd podkreślił, że ponieważ kraj już cierpi w wyniku zmian klimatycznych (podniesienie poziomu morza i jego zanieczyszczenie, populacja ryb), decyzja ta jest nieodwołalna.
- Vanuatu chroni swoją przyszłość - powiedział Mike Masauvakalo z ministerstwa spraw zagranicznych. – Tworzywa sztuczne trafiają do wody i łańcucha pokarmowego, a pod koniec dnia mieszkańcy Vanuatu je po prostu wchłaniają do organizmu – dodał.
Trwają poszukiwania odpowiedniej alternatywy dla jednorazowych pieluch, która usatysfakcjonuje także rodziców małych dzieci.
Zakaz używania plastikowych toreb, słomek i pojemników z polistyrenu, który Vanatu wprowadziło już w lipcu 2018 roku, wydaje się mieć dobre efekty.
Miesiąc po wprowadzeniu zakazu, badanie odpadów wykazało, że 12% śmieci domowych było plastikowych, z jedynie 2% plastikowymi torbami i innymi zakazanymi przedmiotami. W porównaniu z 15-18% tworzyw sztucznych w 2010 i 2014 roku.
W marcu tego roku Vanuatu zakazało również innych jednorazowych przedmiotów plastikowych, w tym talerzy, kubków, mieszadeł, pojemników na żywność, kartonów na jajka, czy kwiatów.
Źródło: theguardian.com
Czytaj też:
>> Ekologia w życiu bobasa - jak uczyć dzieco dobrych nawyków?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.